• Lili
  • · pred 1 týždňom
  • 382 čítaní
  • Spravodajstvo

Kremničiansky most bližšie k výstavbe

Po takmer dvoch rokoch od zbúrania pôvodného mosta v Kremničke sa projekt jeho náhrady posunul do ďalšej významnej fázy. Mesto Banská Bystrica získalo právoplatný stavebný zámer na výstavbu nového Kremničianskeho mosta, ktorý bude predstavovať dôležité dopravné prepojenie medzi mestskými časťami a hlavnými dopravnými ťahmi v regióne.

Projektová dokumentácia bola spracovaná v priebehu minulého roka a po získaní všetkých potrebných stanovísk dotknutých orgánov a správcov inžinierskych sietí podala samospráva žiadosť o vydanie stavebného zámeru, ktorý nahrádza niekdajšie územné rozhodnutie.

Dôležitým bodom rokovania mestského zastupiteľstva bolo aj majetkovo-právne usporiadanie pozemkov pod budúcim mostom. Keďže ich vlastníkom je Národná diaľničná spoločnosť, poslanci schválili Zmluvu o budúcej zmluve, ktorá umožní pokračovať v povoľovacích procesoch. Nasledovať bude overenie projektu stavby, čo podľa predchádzajúcej legislatívy zodpovedá vydaniu stavebného povolenia.

Nový most vyrastie na mieste pôvodnej stavby, ktorá bola pre havarijný stav odstránená na jeseň 2024. Projekt pripravila prešovská spoločnosť ISPO spol. s r. o., inžinierske stavby, ktorá najskôr vypracovala tri varianty technického riešenia. Po ich dôkladnom posúdení z hľadiska technickej náročnosti, technológie výstavby a finančných nákladov bol vybraný finálny variant odsúhlasený mestom, Národnou diaľničnou spoločnosťou aj Slovenskou správou ciest.

„V súčasnosti má mesto k dispozícii aj dokumentáciu pre overenie projektu stavby, ktorú doručí stavebnému úradu. Súčasťou podania bude aj majetkovo-právne usporiadanie pozemkov vo vlastníctve NDS, na ktorých má vyrásť nový most, ako aj Zmluva o budúcej zmluve, ktoré dnes schválili poslanci mestského zastupiteľstva,“ uviedol Pavol Oravec z Oddelenia investičnej výstavby Mestského úradu v Banskej Bystrici.

Mesto zároveň pokračuje v rokovaniach s Národnou diaľničnou spoločnosťou a Ministerstvom dopravy SR. V danej lokalite sa totiž pripravuje aj investičný zámer napojenia privádzača v smere od Zvolena. Cieľom je zabezpečiť komplexné dopravné riešenie, ktoré prispeje k vyššej bezpečnosti a plynulosti premávky.

Primátor Banskej Bystrice Ján Nosko označil výstavbu nového mosta za jednu z najväčších dopravných priorít mesta. Podľa jeho slov sa hľadá spôsob spoločnej realizácie projektu s NDS a rezortom dopravy tak, aby po získaní všetkých potrebných povolení mohla byť stavba realizovaná čo najefektívnejšie.

Nový most bude svojím vzhľadom pripomínať pôvodnú stavbu. Navrhnutý je ako obojsmerný most s chodníkmi pre peších po oboch stranách a verejným osvetlením. Nosnú konštrukciu budú tvoriť železobetónové prefabrikované nosníky uložené na dvoch pilieroch umiestnených mimo telesa rýchlostnej cesty R1. Dĺžka nosnej konštrukcie dosiahne približne 67 metrov, celková dĺžka mosta bude 85 metrov.

Predpokladané náklady na realizáciu projektu predstavujú približne 5,37 milióna eur vrátane DPH. Po získaní všetkých potrebných povolení bude mesto hľadať spôsob financovania a realizácie stavby v spolupráci so štátnymi partnermi.

Zdroj, foto: mesto Banská Bystrica

Zdielajte na: